Witaj! Rejestracja

Głos Kobiet w Sieci

Witaj na naszym forum. Zanim napiszesz pierwsze słowo zapoznaj się z naszym regulaminem http://www.maszwybor.net/showthread.php?tid=2. Pamiętaj, jeśli przyszedłeś/przyszłaś tutaj aby naruszać nasz spokój, obrażać nas czy próbować dyskutować z naszymi przekonaniami twoja bytność tutaj zostanie natychmiast zakończona. Nie chcemy dyskusji ideologicznych. Nie chcemy rozmów czy postępujemy słusznie czy nie! Nie chcemy oceniania nas! Dlatego uważnie dobieraj słowa! (June 16, 2016)

Prosimy, przeczytaj najpierw ten dział: http://www.maszwybor.net/forumdisplay.php?fid=83 Jeśli jesteś pewna, że nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie, załóż wątek. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego dublowania tematów. (August 17, 2016)


ellaOne-komunikat dot. zmiany kategorii dostępności produktu leczniczego ellaOne
#1
"Szanowni Państwo,                                                                                
W imieniu firmy A&D Pharma Poland Sp. z o. o., dystrybutora produktu leczniczego ellaOne w Polsce, uprzejmie informuję, że Decyzją Wykonawczą Komisji Europejskiej nr C(2015)51 z dnia 7 stycznia 2015 r. zmieniono kategorię dostępności produktu leczniczego ellaOne z Rp  – wydawany z przepisu lekarza na OTC - wydawany bez przepisu lekarza, poniżej link do ww. decyzji:

 http://ec.europa.eu/health/documents/com...l/h522.htm    

ellaOne jest produktem antykoncepcyjnym do stosowania w przypadkach nagłych w ciągu 120 godzin (5 dni). Jednakże lek jest najskuteczniejszy gdy zostanie przyjęty w ciągu 24 godzin po stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zawiodła wcześniej zastosowana inna metoda antykoncepcji (np. pęknięcie prezerwatywy). Produkt leczniczy ellaOne, tabletka zawierająca 30 mg octanu uliprystalu, został dopuszczony do obrotu w procedurze centralnej decyzją Komisji Europejskiej z dnia 20.05.2009 r.   Zmiana kategorii dostępności leku ellaOne podyktowana została pozytywną opinią Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (Comittee for Medicinal Products for Human Use, CHMP), który jest częścią Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency, EMA). Na tej podstawie  Komisja Europejska podjęła decyzję o centralnej zmianie kategorii dostępności leku ellaOne na OTC -wydawany bez przepisu lekarza.   Pozwolenia i decyzje Komisji Europejskiej o dopuszczeniu do obrotu produktów leczniczych wydane na podstawie Rozporządzenia Parlamentu i Rady Nr 726/2004 są ważne na terytorium całej Unii.    Informacja o zmianie kategorii dostępności leku ellaOne jest również zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w rejestrze produktów leczniczych:  

http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl...x?id=20799  
Firma A&D Pharma Poland Sp. z o. o. jest dystrybutorem leku w Polsce. Wspólnie z podmiotem odpowiedzialnym firmą Laboratoire HRA Pharma służymy Państwu wszelką pomocą i informacjami  odnośnie do produktu ellaOne.                                                                                                                                                        
Z poważaniem,
Paweł Wakor w imieniu A&D Pharma Poland    
Senior PR Consultant"

Ten komunikat jest zamieszczony na każdej stronie Okregowych Izb Aptekarskich. Jeśli się uprzemy można odesłać farmaceutę do tegoż komunikatu. Jego dobra wola, czy zechce zajrzeć w internet.
Ogólnie apteki dostają na bierzaco na pocztę informacje o zmianach statusu leku, wiec bezsensownym jest, gdy zasłaniają się, ze jeszcze takiego pisma nie otrzymali.
Mam informacje, ze hurtownie dolaczają do leku nowa ulotkę ze zmienionym statusem leku z Rp na OTC (bez recepty) Wtedy juz farmaceuta nie ma żadnego powodu/argumentu aby odmówić sprzedaży leku bez recepty. No chyba, ze sumienie, ale o tym juz nie dyskutuje się z betonami :)

Tu jeszcze informacja ze strony Olsztynskiej Izby Aptekarskiej dot. ulotek (argument dla kupujacego)

Farmaceuci - Członkowie OIA w Olsztynie

Szanowni Państwo,
Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie informuje:

1. Decyzją Komisji Europejskiej dnia 7.01.2014 zmieniona została kategoria dostępności produktu leczniczego EllaOne z Rp na OTC - zobacz .pdf

2. Oznacza to, że od tej daty apteki są uprawnione do wydawania tego leku bez recepty lekarskiej niezależnie od rodzaju opakowania - pobierz .pdf

3. Mając na uwadze bezpieczeństwo pacjentów oraz wiodącą rolę farmaceutów w zapewnieniu prawidłowej informacji o lekach Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie w przypadku wydawania opakowań leku w wersji na receptę rekomenduje załączanie wydruku aktualnej wersji ulotki oraz przekazywanie pacjentom pełnej informacji o sposobie użycia oraz przeciwwskazaniach oraz środkach ostrożności - zobacz .pdf

Z poważaniem
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej
Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie
mgr farm. Roman Jan Grzechnik
Odpowiedz
#2
czy możemy to przekopiować na bloga?
Nie chcemy dyskuzji ideologicznych, rozmów czy postępujemy słusznie czy nie, oceniania nas! Dlatego uważnie dobieraj słowa! http://www.maszwybor.net/showthread.php?tid=2
Odpowiedz
#3
Spoko, oczywiście! Możesz mnie tez pod tym zasygnaturowac :)
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości