Spirala hormonalna Mirena
#1
Czym jest wkładka hormonalna Mirena?

Lek Mirena to domaciczny system uwalniający hormon (lewonorgestrel). Popularnie zwana wkładką hormonalną. Spirala Mirena jest skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji. Stosowana jest także w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń np. przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym. Wkładka Mirena składa się z małej, plastykowej ramki w kształcie litery T. Na jej pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki. Założenie spirali dokonuje się przez wprowadzenie poprzez pochwę do wnętrza macicy, dzięki czemu hormon działa prawie wyłącznie miejscowo na błonę śluzową macicy, a nie na cały organizm jak przypadku doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Hormon dostarczany przez Mirenę to lewonogrestrel, jest podobny do hormonu naturalnie występującego w organizmie kobiety. Lewonogrestrel to popularny i znakomicie przebadany progestagen (pochodna progesteronu), szeroko stosowany w ginekologii jako składnik w wielu doustnych pigułkach antykoncepcyjnych.

[Obrazek: rys-wkladka-antykoncepcyjna-Mirena.jpg]

Jak działa wkładka domaciczna Mirena?

Pojemniczek z hormonem umieszczony w systemie Mirena pokryty jest specjalną błoną, która reguluje stopniowe uwalnianie się lewonorgestrelu prawie wyłącznie na błonę śluzową macicy. Do zapłodnienia nie dochodzi, ponieważ:

- gęstnieje śluz w szyjce macicy, co blokuje przenikanie plemników do macicy,
- zmniejsza się ruchliwość i żywotność plemników wewnątrz macicy i w jajowodach,
- wzrasta produkcja substancji hamującej wiązanie plemników z komórką jajową.

Dodatkowo, wkładka Mirena blokuje comiesięczny wzrost błony śluzowej wyściełającej macicę, co znacznie zmniejsza intensywność i czas trwania krwawienia miesiączkowego. Wkładka antykoncepcyjna Mirena nie wpływa na płodność w przyszłości. Zajście w ciąże jest możliwe już w ciągu miesiąca po usunięciu wkładki Mirena.

Jaka jest skuteczność (niezawodność) spirali Mirena?

Skuteczność Mireny jest bardzo wysoka. Zajście w ciąże w trakcie stosowania systemu jest prawie niemożliwe. Na 1000 kobiet stosujących spiralę Mirena, średnio zaledwie jedna lub dwie zachodzi w ciąże. Podobny wynik gwarantuje sterylizacja. Porównując rzeczywistą skuteczność różnych metod antykoncepcji, nie ma obecnie pewniejszego, odwracalnego sposobu zapobiegania ciąży. Wkładka Mirena zabezpiecza przed ciążą przez okres przynajmniej 5 lat od chwili założenia. System Mirena obecny jest na rynku od 1991r, najpierw został wprowadzony w Finlandii (gdzie powstał) a wkrótce potem w większości krajów Europy Zachodniej, w Polsce Mirena obecna jest od 1998 roku. W chwili obecnej metodę antykoncepcji w postaci wkładki domacicznej Mirena stosuje ponad milion kobiet, głównie w krajach Unii Europejskiej.

Przeciwwskazania

Wkładki Mirena nie należy zakładać, jeżeli podejrzewa się lub stwierdza którykolwiek z niżej wymienionych przypadków:

-ciążę lub podejrzenie ciąży,
-istniejące lub nawracające stany zapalne narządów miednicy mniejszej,
-infekcje dolnego odcinka dróg rodnych,
-poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy,
-infekcje macicy po poronieniu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
-zapalenie szyjki macicy,
-dysplazja (nieprawidłowości w budowie) nabłonka szyjki macicy,
-nowotwór lub podejrzenie nowotworu szyjki lub trzonu macicy,
-niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych,
-wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w szyjce lub jamie macicy, jak np. włókniakomięśniaki zniekształcające jamę macicy,
-stany, które sprzyjają rozwojowi infekcji,
-ostre schorzenia wątroby lub nowotwór wątroby,
-nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników systemu Mirena

Jak się zakłada wkładkę domaciczną Mirena?

Jedynie lekarz może założyć Mirenę, Wprowadza się ja do macicy przez pochwę i szyjkę macicy przy pomocy cienkiej rurki - podobnie jak zwykłe wkładki (spirale). Sam system jest bardzo mały, około 3 cm długości. Sam proces założenia wkładki jest błyskawiczny. Większość kobiet twierdzi, że zakładanie systemu wiąże się jedynie z niewielkim dyskomfortem. Jednakże zdarzają się Pacjentki dla których może to być nieprzyjemne, istniej wtedy możliwość zastosowania środków przeciwbólowych lub znieczulenia miejscowego. Po założeniu Mireny Pacjentka może odczuwać skurcze macicy podobne do towarzyszących miesiączce, które powinny ustąpić po kliku godzinach.

Mirenę zakłada się w trakcie miesiączki. Po urodzeniu dziecka Mirena może być założona począwszy od szóstego tygodnia po porodzie.

Spirala Mirena a Twoje miesiączki?

Wkładka hormonalna Mirena będzie miała wpływ na Twoje miesiączki przez okres pierwszych miesięcy od założenia wkładki antykoncepcyjnej mogą wystąpić plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe. po tym czasie zazwyczaj ustają. Prawdopodobnie z każdym miesiącem stwierdzisz stopniowe skracanie czasu trwania krwawienia miesiączkowego oraz zmniejszenie objętości traconej krwi. U niektórych kobiet występuje całkowity zanik krwawienia miesiączkowych. Po usunięciu spirali z macicy, krwawienia miesiączkowe powracają do stanu sprzed założenia.

Jeżeli podczas stosowania wkładki antykoncepcyjnej Mirena stwierdzisz brak miesiączki, będzie to spowodowane działaniem hormonu na śluzówkę macicy. Śluzówka jest cieńsza, a jej złuszczeniu w trakcie menstruacji towarzyszy mniejsze krwawienie. Nie oznacza to więc ciąży ani przekwitania. Poziom Twoich własnych hormonów pozostaje w tym czasie prawidłowy. Zmniejszona utrata krwi lub ustanie krwawień miesiączkowych może za to bardzo korzystnie wpłynąć na stan Twojego zdrowia.

Czy przytyję w czasie stosowania wkładki antykoncepcyjnej Mirena?

Badania wykazały brak różnicy w wahaniach ciała u kobiet stosujących system wkładkę hormonalną Mirena w porównaniu z kobietami, które stosują metody niehormonalne (wkładki antykoncepcyjne CopperT)

Jak często należy zgłaszać się do ginekologa?

Zwykle po 4-12 tygodniach od założenia wkładki antykoncepcyjnej, a następnie przynajmniej raz w roku. Po 5 latach wkładkę należy wymienić na nową.

Źródło: http://www.ginekolog.net.pl
Odpowiedz
#2
Moja Siostra i Szwagierka mają mirenę i obie nie mają miesiączki , waga ta sama , kontrole co pół roku mają - ta sama klinika zakładała , sporo kasy to je kosztowało , natomiast druga Szwagierka ma miedzianą i miesiączka co miesiąc , waga bez zmian , kontrole też co pół roku i 1/3 kasy "mirenowej" zapłaciła

ahh dodam , że wszystkie mają już potomstwo a ze spiral są bardzo , bardzo zadowolone
Odpowiedz
#3
moja znajoma ma mirenę jakoś od ponad roku i mówiła że krwawienia na początku wręcz się zwiększyło i brała leki wstrzymujące, po kilku miesiącach się zaczęło normować ale zaobserwowała przyrost owłosienia a szczególnie włosów na rękach :)
Odpowiedz
#4
Wróciłam do tego wątku ponieważ mój gin właśnie zaproponował mi taką wkładkę. Koszt to 1100 Zł.
Ale podobno warto.
Cena zawrotna.
Odpowiedz
#5
Joka moja ginekolog też namawiała mnie na mirenę, mimo że sama nie zakłada spiral. Podała mi kontakt do sprawdzonego lekarza, który miał mi zakładać. Ten lekarz z kolei powiedział, że dla mnie mirena jest wręcz nie wskazana, jako że mam długie cykle :)

Wydaje mi się, że to tak naprawdę zależy od lekarza, wiadomo że lepiej mu wcisnąć mirenę bo droższa.
Tutaj jest kilka dziewczyn z miedziankami i sobie chwalą, a nie wiem czy jest któraś z mireną.
Odpowiedz
#6
wszystkie mamy zwykłą miedzianą
Potrzebujesz kontaktu telefonicznego, dzwoń na numer 22 29 22 597, 725 892 134, 737 769 715
Odpowiedz
#7
No tak stwierdził. Popatrzył na mnie.zmarszczyl się i stwierdził że tabsy nie dla mnie a najlepsza jest nie miedziana tylko hormonalna. Bo mam obfite @. Oczywiście głęboko się nad tym zastanowię bo to nie 100 zł ale 10 razy więcej.
Odpowiedz
#8
Popatrzył? a co on ma jakiś skaner w oczach :D
Renia też ma obfite i mimo odradzania lekarza zdecydowała się na miedziankę.
Gin który mi zakładał powiedział, że hormonalne są dla starszych kobiet, którym dobrze jest zmniejszać endometrium.

Nie żebym Cię namawiała na siłę, ale zastanów się dobrze. Tak jak napisałaś to niemały wydatek.
Moim zdaniem nie ma co przepłacać. Szczególnie jak usłyszałam od dziewczyny z mireną, że jej włosy rosną wszędzie ze wzmożoną siłą. Jednak co hormony to hormony, nigdy nie wiadomo jak zadziałają.
Odpowiedz
#9
Kanapa to jak ja 40 to miedzianki nie założą jakby co? bo czekam na ten wynik histopatologiczny i mam iść do swojej giny i ona ma cos dobrać , ciekawam co tam zaproponuje mi . Ale podpytam Was tutaj bo widzę że jak zwykle czasami kombinują lekarze jak im wygodniej
Odpowiedz
#10
a czemu powiedział że tabsy nie dla Ciebie ? mnie też namawiali na tą mierne i to usilnie chociaż zle znoszę hormony...Ja podejrzewam że oni mają jakiś zysk z tego że nabijają im klientów ...Teraz jestem na tabsach wreście dobrała mi takie które w miarę dobrze znoszę, spiralę założę zwykłą tylko pierw muszę zrobić porządek z moimi mięśniakami:p
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości