Witaj! Rejestracja

Głos Kobiet w Sieci

Witaj na naszym forum. Zanim napiszesz pierwsze słowo zapoznaj się z naszym regulaminem http://www.maszwybor.net/showthread.php?tid=2. Pamiętaj, jeśli przyszedłeś/przyszłaś tutaj aby naruszać nasz spokój, obrażać nas czy próbować dyskutować z naszymi przekonaniami twoja bytność tutaj zostanie natychmiast zakończona. Nie chcemy dyskusji ideologicznych. Nie chcemy rozmów czy postępujemy słusznie czy nie! Nie chcemy oceniania nas! Dlatego uważnie dobieraj słowa! (June 16, 2016)

Prosimy, przeczytaj najpierw ten dział: http://www.maszwybor.net/forumdisplay.php?fid=83 Jeśli jesteś pewna, że nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie, załóż wątek. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego dublowania tematów. (August 17, 2016)


Metoda Yuzpe - antykoncepcja awaryjna
#1
Metoda ta pochodzi od nazwiska kanadyjskiego lekarza, który jako pierwszy zaczął stosować ją u swoich pacjentek.

Opiera się na podaniu czterokrotnie większej dawki hormonów w zwykłych tabletkach antykoncepcyjnych lub tabletki o większej zawartości hormonów. Kobieta zatem w ciągu 72 godzin po stosunku, w dwóch dawkach co 12 godzin przyjmuje od 1000 do 1600 mikrogramów hormonu (dawka pojedyncza – od 500 do 800 mikrogramów). Tabletka musi zawierać levonorgestrel (progesteron).

Jak to działa?
Po pierwsze dostarczenie dużo większych ilości hormonów do organizmu powoduje zahamowanie owulacji, czyli wypuszczenia komórki jajowej z jajnika do jajowodu. Następnie, zmiany hormonalne wpływają na modyfikację śluzu szyjkowego, zagęszczając go na tyle by mógł się stać nieprzenikliwy dla plemników. Zwiększona dawka hormonów utrudnia również wędrówkę komórki jajowej, także zapłodnionej (zarodek) i jej zagnieżdżenie się w błonie śluzowej macicy (zmienia jej stan), a więc wykazuje działanie poronne.

Metoda Yuzpe nie może być stosowana jako regularna antykoncepcja. Mimo swej wysokiej skuteczności nie daje 100% pewnego zabezpieczenia przed ciążą. Określa się je na około 92,5%. Jeżeli zastosujemy któryś z wymienionych leków do 24 godzin po kontakcie płciowym, wówczas skuteczność wynosi około 98%, w dalszym czasie maleje. Co do działania wczesnoporonnego – jeżeli możliwie jak najwcześniej przyjmiemy tabletki, wtedy jego ryzyko się minimalizuje (zahamowanie owulacji, zagęszczenie śluzu).

Jakie są korzyści ze stosowania metody Yuzpe?
Zaletą jest m.in. wysoka skuteczność metody, ale pod warunkiem możliwie najszybszego przyjęcia leku. Jest to także metoda zabezpieczenia przed ciążą dla kobiet, które mają przeciwwskazania do przyjmowania estrogenów. Kolejną jest możliwość zastosowania jej w razie potrzeby – sporadycznie, wówczas gdy nie było możliwości innego zabezpieczenia lub gdy inne środki antykoncepcyjne zawiodły.

Co jest minusem tej metody?
Negatywnymi stronami stosowania metody Yuzpe są przede wszystkim działania niepożądane. Mogą to być:
nudności i wymioty,
plamienia i krwawienia,
bóle i zawroty głowy,
bolesność i tkliwość piersi
zaburzenia regularności cyki miesiączkowych

Kiedy należy zrezygnować z metody Yuzpe?
Istnieje kilka stanów, w których przyjmowanie takich dawek hormonów nie jest wskazane. Zaliczmy do nich okres ciąży – dlatego przed przepisaniem leku, konieczne jest wykonanie testu ciążowego. Kolejnym, logicznym problemem jest nadwrażliwość na składniki preparatu, a także nieregularne krwawienia z dróg rodnych niewiadomego pochodzenia, nie skonsultowane przez lekarza.

informacje zaczerpnięte http://www.we-dwoje.pl/metoda;yuzpe;-;an...15840.html

ja bym w jej działanie poronne nie za bardzo wierzyla bo jak już wiemy tabletka po nie powoduje utrudniania zagnieżdzania się zapłodnionej komórki w ściance macicy
jak sie nie ma escapelle pod ręką to można zażyć zwykłe tabletki antykoncepcyjne przelicząc skład na odpowiednie dawki
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości