Witaj! Rejestracja

Głos Kobiet w Sieci

Witaj na naszym forum. Zanim napiszesz pierwsze słowo zapoznaj się z naszym regulaminem http://www.maszwybor.net/showthread.php?tid=2. Pamiętaj, jeśli przyszedłeś/przyszłaś tutaj aby naruszać nasz spokój, obrażać nas czy próbować dyskutować z naszymi przekonaniami twoja bytność tutaj zostanie natychmiast zakończona. Nie chcemy dyskusji ideologicznych. Nie chcemy rozmów czy postępujemy słusznie czy nie! Nie chcemy oceniania nas! Dlatego uważnie dobieraj słowa! (June 16, 2016)

Prosimy, przeczytaj najpierw ten dział: http://www.maszwybor.net/forumdisplay.php?fid=83 Jeśli jesteś pewna, że nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie, załóż wątek. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego dublowania tematów. (August 17, 2016)

kącik porad prawnych
To jak inaczej zapisuje się mieszkanie jak nie przez testament?
"Barbie nie może cenić innych kobiet, ponieważ musi z nimi rywalizować: jestem piękniejsza, zgrabniejsza, nie mam cellulitu, mam narzeczonego, a ty nie masz. Potem kobiety wyobrażają sobie, że wystarczy wyjść za mąż, aby mieć u stóp cały świat. Nikt im nie mówi, że małżeństwo to jest ogromna, ciężka praca."
Maria Janion
Odpowiedz
Jeśli prawo karne to ja mogę trochę również udzielić porad. Odpowiadając na pytanie mieszkanie możesz przekazać w formie zapisu testamentowego, w formie darowizny lub "odsprzedać" za grosze czego ja zawsze jestem zwolenniczką :-)
Odpowiedz
Mam chwile wiec piszę.

Chodzi o mieszkanie komunalne.
Mieszkamy w nim ja, mój '' konkubent'' dwójka naszych nie ślubnych dzieci, ojciec konkubenta ( potocznie zwany teściem)
Głównym najemcą lokalu jest siostra tescia która tam od lat nie mieszka, nie płaci itp...
Teść i konkubent są tam zameldowani, ja i dzieciom tej chwili nigdzie.
Teraz pytania.
- Czy można bez zgody najemcy przenieść najemstwo na tescia lub konkurenta ( z tytułu że owy tam nie mieszka)?
- Czy w związku z powyższym mogą zabrać to mieszkanie?
- czy tylko zameldowani mogą zameldować mnie i dzieci? ( ta ciotka nie chce tego zrobić)
- Czy w razie śmierci ciotki brat zameldowany może przejąć najemstwo mieszkania?
- Czy jeśli na rachunkach za czynsz itp. Jest moje nazwisko to mam jakieś prawa?
- czy wnioski np. O wymianę okien może napisać tylko.zameldowany?
I tyle. Jak.sobie przypomnę to jeszcze o.coś zapytam.
Odpowiedz
spadłyście nam z nieba :-)
Nie chcemy dyskuzji ideologicznych, rozmów czy postępujemy słusznie czy nie, oceniania nas! Dlatego uważnie dobieraj słowa! http://www.maszwybor.net/showthread.php?tid=2
Odpowiedz
supernova "przekazac" mieszkanie można tak jak napisała monik:
- za życia w drodze darowizny,ew. podobny skutek byłby przy sprzedaży “za grosze"czego nie polecam bo może się tym zainteresowac urząd skarbowy,taka fikcyjna sprzedaz nie ma znaczenia dla spadkobrania, mozna też zawrzeć umowę dożywocia (więcej dla zainteresowanych)
- na wypadek śmierci - czyli testamentem/zapisem windykacyjnym
Renia Tobie odpowiem coś jutro bo muszę zerknąć do przepisów
Odpowiedz
Matka dawno temu prawnika szukala :]
Odpowiedz
A tu prawniczki Matkę znalazły :p
Odpowiedz
Oooo. dzięki dziewczyny za te odpowiedzi :)
"Barbie nie może cenić innych kobiet, ponieważ musi z nimi rywalizować: jestem piękniejsza, zgrabniejsza, nie mam cellulitu, mam narzeczonego, a ty nie masz. Potem kobiety wyobrażają sobie, że wystarczy wyjść za mąż, aby mieć u stóp cały świat. Nikt im nie mówi, że małżeństwo to jest ogromna, ciężka praca."
Maria Janion
Odpowiedz
Czyli jeżeli wszystkie córki babci żyją, babcia nie zapisze mi nic więcej w testamencie a zejdzie jej się przed upływem 10 lat od aktu darowizny to ciotki mogą mi skoczyć.
Dobrze rozumiem ?
COCO JAMBO I DO PRZODU ubaw
Odpowiedz
Maskota,
prawie się zgadza, oprócz terminu.Ciotki będą Ci mogły nafiukać jeśli:
- w chwili otwarcia spadku po śmieci babci będzie żył twój rodzic,
- w tym momencie minie 10 lat od daty kiedy dostalas mieszkanie - czyli musi minąc te 10 lat od chwili darowizny (to takie zabezpieczenie dla grona najbliźszej rodziny żeby w ostatnim czasie przed śmiercią spadkodawca nie wyzbywał się majątku)
- babcia nie może nic przekazać Ci w testencie lub zapisem windykacyjnym,
- Twój rodzic nie może zostać wydziedziczony przez babcię bo wtedy jest taktowny jakby nie dożył otwarcia spadku

[quote='Renia' pid='17226' dateline='1400172888']
Mam chwile wiec piszę.

Chodzi o mieszkanie komunalne.
Mieszkamy w nim ja, mój '' konkubent'' dwójka naszych nie ślubnych dzieci, ojciec konkubenta ( potocznie zwany teściem)
Głównym najemcą lokalu jest siostra tescia która tam od lat nie mieszka, nie płaci itp...
Teść i konkubent są tam zameldowani, ja i dzieciom tej chwili nigdzie.
Teraz pytania.
- Czy można bez zgody najemcy przenieść najemstwo na tescia lub konkurenta ( z tytułu że owy tam nie mieszka)?
- Czy w związku z powyższym mogą zabrać to mieszkanie?
- czy tylko zameldowani mogą zameldować mnie i dzieci? ( ta ciotka nie chce tego zrobić)
- Czy w razie śmierci ciotki brat zameldowany może przejąć najeIiimstwo mieszkania?
- Czy jeśli na rachunkach za czynsz itp. Jest moje nazwisko to mam jakieś prawa?
- czy wnioski np. O wymianę okien może napisać tylko.zameldowany
?
Reniu,
niestety dla Ciebie nie mam zbyt dobrych wieści. Przede wszystkim musimy zrozumieć czym jest tak naprawdę tytuł prawny do lokalu komunalnego. To nic innego jak umowa najmu tyle że właścicielem mieszkania jest gmina, więc ma trochę więcej obowiązków niż zwykły wynajmujący będący osobą fizyczną.
1. nie możecie wpłynąć w żaden sposób na byt prawny umowy najmu, bo jej stronami są ciotka i gmina (nie mozecie jej rozwiązać, przedłużyć,whatever),
2. tak, mogą zabrać,jeśli główny najemca - czyli ciotka - nie zamieszkuje w mieszkanki przez 12 miesięcy lub ma tyt prawny do innego lokalu gmina moze rozwiązać umowę,
-zameldować może tylko osoba mająca tytuł prawny do lokalu - w tym przypadku ciotka i to za zgodą właściciela czyli gminy,w ogóle kwestia meldunku jest bez znaczenia z punktu widzenia praw do lokalu,to tylko takie poświadczenie administracyjne wskazujące gdzie kto przebywa,
3. po śmierci ciotki niestety tata twojego faceta nie wejdzie w prawa majemcy (ciotki) bo nie należy do kręgu osób uprawnionych według przepisów kodeksu cywilnego - później przeslę Ci wyciąg z tych przepisów
4. to że ty płacisz czynsz niestety niewiele tu zmienia, ale gdybyscie mieszkając w tym mieszkaniu czynszu nie płacili, gmina mogłaby chyba dochodzić od was należności z tego tytułu - cytat z przepisów też później,
5. okna - też niestety osoba z tyt. prawnym - ciotka

Reniu, tu masz napisane kto wstępuje w prawa najemcy po jego śmierci:
Katalog osób najbliższych, którym przysługuje to prawo jest ściśle określony w art. 691 § 1 k.c. i są to:
1)      małżonek niebędący współnajemcą  lokalu;
2)      dzieci najemcy i jego współmałżonka;
3)      inne osoby, wobec których najemca był zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych;
4)      osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
W razie braku takich osób wymieniony stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa, a wynajmujący może zawrzeć nową umowę z nowym najemcą.
Co ważne, w t
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości