Tabletki jednoskładnikowe-minipigułka
#1
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe tzw "minipigułka"

Pigułki te zawierają tylko jeden składnik hormonalny. W Polsce dostępne są jedynie pigułki zawierające dezogestrel, który jest syntetyczną pochodną hormonu ciążowego (progesteronu). Pigułki jednoskładnikowe (nazywane też minipigułkami), które są dostępne w Polsce prawdopodobnie mają taką samą skuteczność antykoncepcyjną jak klasyczne pigułki dwuskładnikowe.

Sposób przyjmowania
W opakowaniu znajduje się 28 pigułek, wszystkie one mają identyczny skład, przyjmuje się je codziennie o tej samej porze nie robiąc żadnych przerw w ich stosowaniu. Kobiety przyjmujące pigułki jednoskładnikowe nie mogą się spodziewać regularnych, normalnych miesiączek.
Krwawienia mogą nawet nie występować w ogóle, albo występują jako niewielkie plamienia, w nie dających się przewidzieć okresach (więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w ulotce znajdującej się w każdym opakowaniu pigułek).


Pigułki trzeba przyjmować codziennie, bez robienia typowych-7 dniowych przerw
Mechanizm działania antyowulacyjnego pojedynczego hormonu zawartego w tych pigułkach, jest dość słaby i zrobienie 7-dniowej przerwy mogłoby skutkować wystąpieniem owulacji, a co za tym idzie, do niepożądanej ciąży.

Pigułaki mogą stosować kobiety karmiące piersią.
Wynika to z faktu, że nie zawierają one estrogenów i nie są przeciwwskazane u kobiet karmiących. Syntetyczny hormon, zawarty w tych pigułkach, nie powoduje żadnych zmian w składzie ani ilości wytwarzanego pokarmu. Pigułki jednoskładnikowe mogą być także polecane pacjentkom, u których istnieją przeciwwskazania do stosowania pigułek dwuskładnikowych. Poleca się je kobietom wymagającym skutecznej antykoncepcji, u których występują równoczesne przeciwwskazania do typowej antykoncepcji dwuskładnikowej (np. u kobiet palących papierosy) i do założenia wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. W szeregu schorzeń ginekologicznych, konieczne jest podawanie samych tylko progestagenów, tabletki jednoskładnikowe także nadają się do takiego leczenia.


Mechanizm działania wynika z:
działania antygonadotropowym na przysadkę mózgową, dzięki temu przysadka nie stymuluje jajnika do wytwarzania komórek jajowych,
zmian w składzie czopu śluzowego w szyjce macicy, utrudniające ruch plemników,hamowaniu procesów wzrostowych w błonie śluzowej macicy,
zmian fizyko-chemicznych w płynach znajdujących się w jamie macicy i jajowodach,utrudniania poruszania się rzęsek, w które wyposażony jest nabłonek wyścielający ścianki jajowodów,działania antyowulacyjnego

Jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne podobnie jak i inne leki, dostępne są wyłącznie na recepty lekarskie. Aby uzyskać receptę, kobieta powinna się zgłosić na badanie ginekologiczne i badanie piersi.
W czasie wizyty u ginekologa przeprowadzane jest także badanie cytologiczne szyjki macicy oraz sprawdzane jest ciśnienie tętnicze krwi. Lekarz zwykle kieruje także pacjentki na badania laboratoryjne i zaleca systematyczne zgłaszanie się na badania kontrolne. (z mojego doświadczenia-nie spotkałam się nigdy, aby lekarz dobierający dla kobiety tabletki antykoncepcyjne zlecał te badania. Jeśli odnosimy wrażenie, że lekarz robi to "losowo", możemy wręcz nakazać mu wykonania cytologii i badania piersi)
Przyjmowanie tabletek tabletek jednoskładnikowych można przerwać w dowolnej chwili. Skuteczność antykoncepcyjna kończy się w dniu zaprzestania przyjmowania tabletek.

Przeciwwskazania do stosowania minipigułki
*ciąża
*choroby układu krążenia; choroba zatorowo-zakrzepowa, nadciśnienie *tętnicze, stan po przebytym zawale, choroba niedokrwienna serca,
*zaburzenia krzepnięcia
*przebyty udar mózgowy
*choroby układu sercowo- naczyniowego w wywiadzie rodzinnym
*choroby wątroby: zapalenie wątroby i nowotwory
*długotrwałe unieruchomienie

Działania niepożądane
*niewielki przyrost masy ciała w wyniku nadmiernego apetytu
*zmniejszenie libido
*suchość pochwy
*obniżenie nastroju a nawet depresja
*może dochodzić do przetłuszczania się włosów
*przemijające plamienia z dróg rodnych.


Wady:
Trzeba pamiętać by pigułki przyjmować regularnie (codziennie i o stałej porze). Nie powinno się robić żadnych przerw w stosowaniu tych pigułek.

Zalety:
*zmniejszenie lub niewystępowanie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (u kobiet, które przedtem cierpiały na tę dolegliwość).
*zmniejszają dolegliwości związanych z krwawieniami miesiączkowymi oraz ryzyka wystąpienia (u danej kobiety) niedokrwistości. To ostatnie wynika ze zmniejszenie utraty krwi podczas miesiączkowania.

Skuteczność
Skuteczność tej metody jest niemal równa skuteczności działania dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych (współczynnik Pearla wynosi 0,1- 0,2). Pigułki można zażywać tak, by uniknąć miesiączki, gdy ma się pojawić w niedogodnym terminie (przyjmując 2-3 opakowania tabletek bez 7-dniowej przerwy).

Pigułki jednoskładnikowe dostępne w Polsce
*Cerazette
*Azalia
*Ovulan
*Suzette

Cerazette i Azalia są dostępne w aptekach a ich cena to ok 28-35zł za opakowanie 28 tabletek. Nie są refundowane.
Ovulan i Suzette czekają na rejestrację. Ovulan ma polskiego producenta, więc możliwe, że będzie konkurował cenowo z pozostałymi.
Wszystkie te pigułki mają ten sam skład chemiczny, mając receptę na na Cerazette możemy poprosić o wydanie nam Azalii-tańszej o kilka złotych.



Źródła:
http://tabletki-antykoncepcyjne.org
http://www.olekach.pl
http://www.wpadka.pl
-materiały własne
Odpowiedz
#2
Uwaga na ten lek
http://finanse.wp.pl/martykul.html?wid=16881982&kat=1033781
Potrzebujesz kontaktu telefonicznego, dzwoń na numer 22 29 22 597, 725 892 134, 737 769 715
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości