Witaj! Rejestracja

Głos Kobiet w Sieci

Witaj na naszym forum. Zanim napiszesz pierwsze słowo zapoznaj się z naszym regulaminem http://www.maszwybor.net/showthread.php?tid=2. Pamiętaj, jeśli przyszedłeś/przyszłaś tutaj aby naruszać nasz spokój, obrażać nas czy próbować dyskutować z naszymi przekonaniami twoja bytność tutaj zostanie natychmiast zakończona. Nie chcemy dyskusji ideologicznych. Nie chcemy rozmów czy postępujemy słusznie czy nie! Nie chcemy oceniania nas! Dlatego uważnie dobieraj słowa! (June 16, 2016)

Prosimy, przeczytaj najpierw ten dział: http://www.maszwybor.net/forumdisplay.php?fid=83 Jeśli jesteś pewna, że nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie, załóż wątek. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego dublowania tematów. (August 17, 2016)


Wkładka wewnątrzmaciczna miedziana
#1
[Obrazek: spirala-antykoncepcyjna-300x225.jpg]

Spirala, czyli wkładka wewnątrzmaciczna, jest jedną z najpewniejszych (wskaźnik pearla 0,2 – 0,8. ) najtańszych i najwygodniejszych metod antykoncepcyjnych. Wkładki posiadają różne kształty, wykonane są z materiału o stałej konsystencji m. in. z polietylenu, stali nierdzewnej, miedzi. Spirala w całości umieszczona zostaje w jamie macicy. Do końca każdej wkładki przymocowane są nitki, które służą do kontroli prawidłowego umiejscowienia spirali oraz ułatwiają jej usuwanie z macicy.

Działanie
Mechanizm działania wkładki nie jest do końca przebadany, uważa się jednak, że polega on głównie na zapobiegnięciu zapłodnienia poprzez wytworzenie wewnątrz macicy środowiska niesprzyjającego plemnikom. W przypadku wkładek obojętnych ich działanie polega na ogólnej reakcji macicy na ciało obce, reakcja ta powoduje niewielkiego stopnia uszkodzenie tkankowe, które wywołuje działanie plemnikobójcze. Miedź zawarta w spirali prawdopodobnie upośledza przemiany energetyczne glikogenu w komórce plemnika) oraz w śluzówce macicy (endometrium) i zmienia jej właściwości, zapobiegając po zapłodnieniu jaja zagnieżdżeniu zarodka, powodując jego śmierć.

Stosowanie
Doboru i założenia wkładki dokonuje lekarz ginekolog, po wcześniejszym wywiadzie i szczegółowym badaniu ginekologicznym, wykluczającym bezwzględne przeciwwskazania. Pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się 2 tygodnie po założeniu wkładki, następne co pół roku. Większość ginekologów preferuje zakładanie spirali w ostatnie dni menstruacji, ze względu na niższe położenie szyjki macicy. Jest ona wtedy również bardziej otwarta co ułatwia bezbolesne umieszczenie wkładki w macicy.
Wkładkę zawierającą miedź można założyć w dowolnym okresie cyklu miesiączkowego, wykluczając wcześniej ciążę. Metoda jest skuteczna od zaraz. Przez trzy dni od założenia wkładki zaleca się jednak nie współżyć (lub stosować prezerwatywy) i nie stosować tamponów ze względu na zaburzenie mechanizmów obronnych w szyjce macicy, co może prowadzić do reakcji zapalnych. W ciągu pierwszych kilku miesięcy od założenia spirali istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko zakażeń narządów miednicy.
Wypadnięcie lub przemieszczenie się wkładki jest jedną z podstawowych przyczyn niepowodzenia metody. Jedynym sposobem by upewnić się o obecności i prawidłowym ułożeniu wkładki jest comiesięczna kontrola nitek.

Działania nie pożądane
Długotrwałe stosowanie wkładki jest bezpieczne i nie wywołuje działań niepożądanych. Wkładki można z powodzeniem stosować przez kilka lat (w zależności od rodzaju wkładki 3, 5, 10 lat).
*W przypadku wkładek z miedzią może dojść do zwiększenia obfitości krwawienia miesiączkowego o ok 55%.
*W ciągu pierwszych kilku miesięcy od założenia wkładki istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko wystąpienia PID - zakażenia narządów miednicy mniejszej.
*U 3-5 proc. kobiet, zwłaszcza w pierwszych 3 miesiącach stosowania może dojść do całkowitego lub częściowego wypadnięcia wkładki. W pierwszym wypadku wystąpi całkowity brak działania antykoncepcyjnego a w drugim efekt będzie zmniejszony ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia zakażeń. Wypadnięcia zdarzają się najczęściej podczas miesiączki, więc wkładkę można zauważyć na podpasce.
*Całkowite lub częściowe wypadnięcie wkładki może skutkować ciążą. W takich przypadkach zaleca się usunięcie wkładki, co może jednak skończyć się samoistnym poronieniem. W przypadku donoszonych ciąż z wkładką nie zaobserwowano efektów ubocznych – wkładka wypadała razem z łożyskiem.

Bezwzględne przeciwwskazania

* trwające, niedawno przebyte lub nawracające zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID);
*wady anatomiczne macicy (macica dwurożna, zwężenie kanału szyjki macicy);
*zniekształcenie jamy macicy przez mięśniaki;
*uczulenie na miedź;
* choroba Wilsona;
*osłabiona odpowiedź immunologiczna;
*bardzo mała lub bardzo duża macica (nie mniejsza niż 6 cm i nie większa niż 9 cm).

Powrót płodności następuje od razu po usunięciu wkładki (bez względu na długość jej stosowania).

Zalety
*skuteczna, długotrwała i odwracalna metoda antykoncepcji;
*wkładka zwierająca miedź i uwalniająca hormon zmniejsza ryzyko rozwoju raka endometrium i raka szyjki macicy;
*metoda kontrolowana przez kobietę;
*może być stosowana przez kobiety karmiące piersią;
*może być stosowana przez kobiety chorujące na cukrzycę typu 1 jak i 2;
*wkładki zawierające miedź mogą być stosowane jako antykoncepcja awaryjna
*Niska cena

Wady

* nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową;
* istnieje możliwość wypadnięcie wkładki;
* istnieje możliwość przebicia jamy macicy;
*w ciągu kilku pierwszych miesięcy od założenia spirali istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko wystąpienia PID (zapalenie narządów miednicy mniejszej);
*należy systematycznie kontrolować obecność nitek.

Wbrew powszechnie panującym mitom, wkładkę miedzianą zakłada się również kobietom nie rodzącym. Należy wtedy dobrać mniejsze spirale dostępne na rynku.

Źródło
http://antykoncepcjabeztajemnic.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wk%C5%82adka_domaciczna
Odpowiedz
#2
tutaj również ciekawy i wyczerpujący artykuł o spirali :)

http://www.amed.net.pl/produkty/var/4,31,1
Odpowiedz
#3
Dziewczyny a tą wkładkę to przepisuje lekarz NFZ czy prywatnie ? kto zakłada i za ile?
Odpowiedz
#4
Wkładkę kupujesz na receptę, za około 50 -100 zł.
Zakłada ci ja lekarz normalnie na NFZ( o ile takiego znajdziesz)
Musisz mieć aktualną cytologie i dobry obraz na usg.
Odpowiedz
#5
ok , dzięki , po wszystkim popytam moją ginekolog o to , jest spoko , może zakłada , na razie czekam
Odpowiedz
#6
Prywatnie z wkładką cena wacha się między 100 zł -700 zł miedziana

Mirena z hormonem założenie kosztuje min 1000 zł
"Barbie nie może cenić innych kobiet, ponieważ musi z nimi rywalizować: jestem piękniejsza, zgrabniejsza, nie mam cellulitu, mam narzeczonego, a ty nie masz. Potem kobiety wyobrażają sobie, że wystarczy wyjść za mąż, aby mieć u stóp cały świat. Nikt im nie mówi, że małżeństwo to jest ogromna, ciężka praca."
Maria Janion
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości