Witaj! Rejestracja

Głos Kobiet w Sieci

Witaj na naszym forum. Zanim napiszesz pierwsze słowo zapoznaj się z naszym regulaminem http://www.maszwybor.net/showthread.php?tid=2. Pamiętaj, jeśli przyszedłeś/przyszłaś tutaj aby naruszać nasz spokój, obrażać nas czy próbować dyskutować z naszymi przekonaniami twoja bytność tutaj zostanie natychmiast zakończona. Nie chcemy dyskusji ideologicznych. Nie chcemy rozmów czy postępujemy słusznie czy nie! Nie chcemy oceniania nas! Dlatego uważnie dobieraj słowa! (June 16, 2016)

Prosimy, przeczytaj najpierw ten dział: http://www.maszwybor.net/forumdisplay.php?fid=83 Jeśli jesteś pewna, że nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie, załóż wątek. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego dublowania tematów. (August 17, 2016)

Zdrowa żywność
Lubię ten temat, choć od długiego czasu omijałam go jak mogłam. Niestety, zdrowie wymaga, odzywa się to i tam, czas na zmiany.

Bo jak się dietować, to przynajmniej zdrowo.

Zaczynam od tego co dziś spróbowałam:

QUINOA - Komosa ryżowa

Zacznę od tego, że jest droga. Ale to nie znaczy że wszystko co ze zdrową żywnością jest związane musi być kosztowne. Spróbowałam, bo miałam jakiś przepis, ale można ją też zamienić na inną kaszę.

Tak, bo najbardziej po ugotowaniu komosa przy przypomina kaszę, mi jaglaną, a w smaku jak dla mnie lepszą. Ciekawostką jest, że nie jest to zboże, a warzywo. Stąd nie zawiera glutenu, podobnie jak jaglana. Po ugotowaniu klei się jak kasza czy też ryż, no i niespodzianka, wychodzą z tych nasionek jakby małe pędziki. Dostrzegalne to jest dopiero po ugotowaniu. Bardzo mnie to zaskoczyło, bo to jakiś ewenement.

Białko w komosie to białko kompletne, zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy, które nie są syntetyzowane w organizmie ludzkim i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Szczególnie istotna w quinoa jest obecność dużych ilości lizyny, aminokwasu ważnego dla wzrostu i odnowy tkanek.

Oprócz białka, quinoa zawiera szereg innych, cennych dla zdrowia składników odżywczych. Jest bogatym źródłem manganu, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi i fosforu, dlatego jej spożycie jest zalecane osobom z migrenowymi bólami głowy, cukrzycą i miażdżycą.

Nasiona komosy zawierają więcej tłuszczu niż ziarna zbóż, jednak tłuszcz ten stanowią głównie wartościowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, między innymi te z grupy omega-3, występujące przede wszystkim w rybach. Na tle zbóż quinoa wyróżnia się również wysoką zawartością witaminy E.

A ja dziś zrobiłam takie coś:

Quinoa ugotowałam z niewielką ilością soli w proporcjach: szklanka tego czegoś : dwie szklanki wody, przez ok. 20 min. pod przykryciem od zagotowania, na małym ogniu. Woda cała się wchłonęła, pod koniec musiałam mieszać, aby się nie przypaliło.

Cebulę w kostkę pokroiłam i podsmażyłam, na łyżce oliwy. Do tego dałam również pokrojoną w kostkę paprykę czerwoną, 2 marchewki pokrojone w kostkę i dwa pomidory, do rozciapania i uduszenia. Wszystko udusiłam, aby marchewka była miękkawa. Dodałam przyprawy, również ostatnio nabytej: garam masala. Do tego dodałam kilka łyżek tego ugotowanego quinoa. Pychaaa!! I mega zdrowe. Zdjęcia nie wkleję, bo nie pomyślałam, przed jedzeniem nawet, że założę ten wątek, i w ogóle, że będę o tym pisała. Ale jedząc pomyślałam, że z wami uda mi się ozdrowić szybciej moją kuchnię :)

Obiecuję następnym razem robić zdjęcia.

ps.
garam masala to utarte: kardamon, kolendra, pieprz czarny, cynamon, goździki i gałka muszkatołowa; to jakby ktoś nie miał dostępu do mieszanki, może zrobić sam. Świetnie komponuje się z warzywami i kaszami, jak dzisiaj sprawdziłam :)

Dziękuję za uwagę :D
"Barbie nie może cenić innych kobiet, ponieważ musi z nimi rywalizować: jestem piękniejsza, zgrabniejsza, nie mam cellulitu, mam narzeczonego, a ty nie masz. Potem kobiety wyobrażają sobie, że wystarczy wyjść za mąż, aby mieć u stóp cały świat. Nikt im nie mówi, że małżeństwo to jest ogromna, ciężka praca."
Maria Janion
Odpowiedz
Ja znalazłam niedawno fajna stronkę i blog. Znam tez tą parę z audycji g.Dobroń z Trójki.

http://blog.projektegoistka.pl/kategoria...-detoksie/

Program ich oczyszczania zaczął się 1 maja, a zatem można śmiało do nich dołączyć. Podstwą jest kasza jaglana.

Myślę, że od jutra zacznę, jak dziś zdążę ugotować kaszę jaglaną :)

Polecam, szczególnie wywody Tomka na temat zdrowego i mądrego życia :D
"Barbie nie może cenić innych kobiet, ponieważ musi z nimi rywalizować: jestem piękniejsza, zgrabniejsza, nie mam cellulitu, mam narzeczonego, a ty nie masz. Potem kobiety wyobrażają sobie, że wystarczy wyjść za mąż, aby mieć u stóp cały świat. Nikt im nie mówi, że małżeństwo to jest ogromna, ciężka praca."
Maria Janion
Odpowiedz
a ja lubię tą stronkę ze zdrowymi dietetycznymi przepisami http://dietetycznie-w-kuchni.blogspot.com/
na razie zrobiłam tylko "dietetyczne chilli" i "quich-nie marnujemy jedzenia" ale za to oba pyszne :)
Odpowiedz
Oooo super, na pewno to przejrzę :)
Maria Janion
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości