Czym jest gender
#1
Gender (po polsku oznacza płec - pochodzenie ang) i w dużym skrócie oznacza płeć kulturową, społeczą, tożsamość płciową.

Jest to suma cech, zachowań, stereotypów i ról płciowych przyjmowanych przez kobiety i mężczyzn w ramach danej kultury w drodze socjalizacji, nie wynikających bezpośrednio z biologicznych różnic w budowie ciała pomiędzy płciami, czyli dymorfizmu płciowego. Gender, czyli kulturowy komponent tożsamości płciowej, przekazywany jest poszczególnym jednostkom w sposób performatywny, czyli poprzez uczenie się, odgrywanie i powtarzanie zachowań innych osób tej samej płci. Na płeć społeczną składać się może np. sposób ubierania się, sposób zachowania, oczekiwane funkcje w ramach społeczeństwa, sprawowana władza itp. Gender odróżnia się tym od płci biologicznej (ang. sex), czyli sumy cech fizycznych i zachowań seksualnych wynikających z odmiennych funkcji i ról obu płci w procesie rozmnażania płciowego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje gender jako stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty, jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet.
To mówi Wikipedia.

Stereotyp polski mówi że kobieta do garów, mężczyzna do roboty, mówi że dziewczynki noszą sukienki- chłopcy spodnie, że dziewczynki bawia sie lalkami- chłopcy samochodami. Tych przykładów możemy wymieniać całe mnóstwo włącznie z tym że mężczyzni moga kochac tylko kobiety i odwrotnie.

Gender mówi, że tak nie musi być. Mówi, że mamy prawo do różnych zainteresowań na różnych etapach swójego życia i szufladkowanie powoduje że ludzie źle czują sie sami ze sobą a przeciez w życiu nie o to chodzi. Poznanie wszystkiego co nas otacza pozwala wyrobić w sobie tolerancję dla inności, jesli w dzieciństwie pozwalano dziewczynce bawić się samochodami to jako dorosła kobieta moze okazac się dobrym kierowcą a to już nie wpisuje sie w stereotyp że "baba za kierownicą to śmierć na drodze".
Inny przyklad, jesli chłopiec w dzieciństwie moze bawić sie ciuchami (przebierać) to jako dorosły mężczyzna może okazac się dobrym krawcem damskich ubrań a która z kobiet pójdzie do faceta krawca (bez renomy) a już nie daj boże że spodoba sie jemu chodzenie w damskich ubraniach i będzie chciał zmienić płec!
W Polsce mamy "szufladek" na każdym kroku.
Tak mi sie teraz przypomniało, że na pedagogice wczesno - szkolnej nie ma facetow chciaz jest mnóstwo takich którzy uwielbiają pracę z dziećmi, no dlaczego a dlatego że "szufladka mówi" że facet w przedszkolu musi być pedofilem.

Stąd to swięte oburzenie sie bierze, zaburzamy cos co zostalo nam wpojone w dzieciństwie "nie rób tego bo dziewczynki/chłopcy tak nie robią" od tego się zaczyna. A najgorsza walka jest z tymi przekonaniami kótre tkwia nam glęboko w podswiadomosci
Potrzebujesz kontaktu telefonicznego, dzwoń na numer 22 29 22 597, 725 892 134, 737 769 715
Odpowiedz
#2
Z gender bardzo silnie jest związana edukacja seksualna bo to ona potrafi pokazac że różnice w budowie ciała to nie wszystko. Potrafi nauczyć akceptacji ciała ( co też jest "szufladką" że zainteresowanie ciałem jest "be", seks jest 'be" a ciąża jest "cacy" co dzieci sa 'cacy").
tak naprawde to gender wchodzi do nas od bardzo dawna, to ze kobiety poszły do pracy zawodowej, że robią "kariery" że maja prawo do aborcji, czy kontrolują urodzenia, urlopu ojcowskie
zobaczcie jak sie zmieniło podejście do rodzenia
ja pamietam jeszcze 18 lat temu ojciec nie mógł wejść na porodówkę w oknie dzieci sie pokazywało a dziś? bierze czynny udział w porodzie, chodzi na usg

czy chcemy czy nie gender wejdzie bo nasze dzieci jeżdząc po świecie będą chciały takich samych norm dla siebie jak w innych krajach o dużo wyższej kulturze , opieranie sie nie spowoduje zablokowanie tych procesów
Potrzebujesz kontaktu telefonicznego, dzwoń na numer 22 29 22 597, 725 892 134, 737 769 715
Odpowiedz
#3
skopiowałam to tutaj bo w temacie
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/1084544,gender-w-przedszkolu-przebrali-chlopca-za-dziewczynke,id,t.html?cookie=1

mój mezczyzna maluje mi paznokcie bo robi to lepiej niż ja i czy to coś złego???
dla mnie osobiście może być ubrany i kiecke i z długimi włosami wazne że mnie to nie przeszkadza a ze komus to niech sie odwróci
Potrzebujesz kontaktu telefonicznego, dzwoń na numer 22 29 22 597, 725 892 134, 737 769 715
Odpowiedz
#4
Mój byly wlosy mi farbowal. Pamietam to jak.dzis. Sama robilam to fatalnie:)
Odpowiedz
#5
Renia mój też :)
Odpowiedz
#6
ot i macie gender we własnych domach
Potrzebujesz kontaktu telefonicznego, dzwoń na numer 22 29 22 597, 725 892 134, 737 769 715
Odpowiedz
#7
mój mąż też mi farbuje włosy i wcale się z tym nie kryje:p
Odpowiedz
#8
Matko miałysmy, to byli byli :P

Ja tylko dodam, że mnie bardzo irytowały zajęcia z Techniki w podstawówce. Byliśmy podzieleni na grupy - dziewczyny i chłopcy. Każda z grup miała te lekcje osobno i robiła co innego.
Tematyka była przypisana właśnie zgodnie ze stereotypami damsko męskimi.

Mnie akurat zupełnie nie pociągały takie zajęcia jak szycie czy gotowanie. Jako, że zawsze lubiłam zajęcia bardziej techniczne typu budowanie, rysunek, informatyka, majsterkowanie to czułam się strasznie pokrzywdzona tym podziałem i wręcz zmuszana do robienia czegoś co mnie nie interesuje.
Oczywiście o tym, żebym miała zajęcia z chłopcami nie było mowy, no bo jak to tak?

Jaki morał z tego? Niczego mi te zmuszane zajęcia nie dały. Mistrzem kuchni ani szydełkowania nie zostałam. Za to nadal uwielbiam te zajęcia "bardziej męskie". Szkoda tylko, że możliwe że straciłam na tym podziale jakiś potencjał. Mogłabym być teraz zupełnie kimś innym :(
Odpowiedz
#9
No, np. inzynierem budownictwa :)
Odpowiedz
#10
(10-01-2014, 12:48)Kanapa napisał(a): Jaki morał z tego? Niczego mi te zmuszane zajęcia nie dały. Mistrzem kuchni ani szydełkowania nie zostałam. Za to nadal uwielbiam te zajęcia "bardziej męskie". Szkoda tylko, że możliwe że straciłam na tym podziale jakiś potencjał. Mogłabym być teraz zupełnie kimś innym :(
i o to chodzi własnie w gender, aby nie zamykac dróg rozwoju bo tak czy inaczej to kiedyś wyjdzie więc czemu nie zrobic tego za wczasu rozwijając prawidziwe potencjaly ludzkie
Potrzebujesz kontaktu telefonicznego, dzwoń na numer 22 29 22 597, 725 892 134, 737 769 715
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości