Przyczyny bólu miesiączkowego
#1
Są kobiety, które nie wiedzą, co to ból miesiączkowy. Niestety, ponad 60% z nas regularnie doznaje silnego bólu miesiączkowego. Są to bóle w okolicy krzyżowej, w podbrzuszu, jak też bolesne skurcze macicy. Ból może pojawiać się już na kilka dni przed miesiączką, a także w jej trakcie.
Mam też dobrą wiadomość:

Miesiączka nie musi boleć. Jeśli masz bolesne miesiączki –możesz zrobić z tym o wiele więcej niż zakup środków przeciwbólowych kolejnej generacji. Możesz to zmienić.
By to zrobić, trzeba najpierw zrozumieć skąd bierze się ból...

Przyczyny bólu miesiączkowego:
• Niewłaściwa dieta.
Jeśli jemy za dużo cukru, produktów z białej mąki, dużo wysoko przetworzonej żywności nasza podatność na bóle miesiączkowe wzrasta. Główni winowajcy to wysoko przetworzony nabiał (żegnajcie, słodkie jogurciki) oraz napoje gazowane. No i brak ciepłych posiłków. Kiedy dostarczamy naszemu ciału za dużo przetworzonego nabiału, mięsa i cukru wzrasta nam we krwi poziom prostalglandyny F2alfa – hormonu wywołującego skurcze macicy. Stąd bóle.

• Życie w pędzie i stresie Poziom tego hormonu - prostalglandyny F2alfa - wzrasta również w wyniku stresu. Dlatego jeśli niewłaściwie się odżywiamy, a do tego żyjemy w pędzie i stresie szansa, że nasze miesiączki będą bolesne jest bardzo wysoka.

• Choroby Ból podczas miesiączki mogą powodować choroby, takie jak mięśniaki macicy, endometrioza (przerost wyściółki macicy), stany zapalne i infekcje. Dlatego jeśli cierpimy na intensywne bóle miesiączkowe a także zaobserwujemy u siebie pieczenie waginy, upławy w dziwnych kolorach (zielone, żółte) powinnyśmy udać się do lekarza.

• Wiek i anatomia. Niektóre kobiety „z natury” mają wąską, zaciśniętą szyjkę macicy, co może utrudniać odpływ krwi menstruacyjnej. Macica musi mocniej kurczyć się wypychając krew, co może powodować ból. U wielu kobiet po naturalnym porodzie szyjka macicy jest rozciągnięta, dzięki czemu krew może swobodnie wypływać i ból znika.

• Negatywne nastawienie do ciała i miesiączki. Jak pokazują badania niezależnych amerykańskich badaczek, a także doświadczenie wielu kobiet na świecie niechęć do własnego ciała, a przede wszystkim do miesiączki jest jedną z głównych przyczyn bólu miesiączkowego. U kobiet, które zmieniły swoje podejście i przestały traktować miesiączkę jako porażkę ból miesiączkowy osłabł a nawet całkiem zanikł.

• Forsowanie ciała.
Przez 2 pierwsze dni miesiączki macica złuszcza swoją wewnętrzna skórę jak wąż. To wymaga od niej wysiłku i koncentracji, jest wtedy bardzo delikatna i wrażliwa. Forsowanie ciała, intensywny wysiłek fizyczny, praca, szczególnie podczas dwóch pierwszych dni okresu prowadzą do bólów miesiączkowych.


Źródło: miesiaczka.com




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości